Двійнята та близнюки: в чому різниця?

19.05.2017

Двійнята та близнюки: в чому різниця?

Існує думка, що близнюки – це брати чи сестри, як дві краплі схожі одне на одного, що народилися в один і той же час. У свою чергу, двійнятами називають тих, хто відрізняється зовні та за статевої приналежності. Що стосується лікарів, вони лише поблажливо посміхаються, почувши такі судження. Адже в медицині близнюками називають дітей, які народжені в одну вагітність. Однак відмінність між різними типами близнюків таки є.

 

Біологічні особливості близнюків

Поява на світ близнюків – процес, який ще до кінця не вивчений сучасною медициною. В даний час відомі три варіанти розвитку багатоплідної вагітності, після якої народжуються близнюки.

Перший варіант – яйцеклітина після запліднення одним сперматозоїдом починає ділитися на 2, 3 і більше частин. Надалі народжених малюків називають однояйцевими або ж ідентичними близнюками. Така вагітність може розвиватися по-різному: загальні для плодів плодовий міхур і плацента; у кожного плода є свій плодовий міхур, але у них спільна плацента; у кожного плода – свої плацента і міхур.

Другий варіант – монозиготні близнюки. Це досить рідкісний випадок. Процес появи такої вагітності досить складний. Яйцеклітина ще до запліднення має полярне тіло, яке потім має відійти. Якщо цього не відбувається, в ній також може розвинутися вагітність. Причому, в цьому випадку полярне тіло і яйцеклітина можуть бути запліднені або одним, або декількома сперматозоїдами.

Що ж до дизиготних близнюків, вони народжуються в разі, якщо 2 яйцеклітини запліднюються 2-ма сперматозоїдами. Відсоток збігу генів у такого роду близнюків дорівнює 50%. Кожен з цих плодів має свій плодовий міхур і свою плаценту.

 

Зовнішні особливості близнюків

Однояйцеві близнюки, які мають однаковий набір генів, дуже схожі зовні. Однак з дзеркальним схожістю народжується лише невеликий відсоток (приблизно 25%) таких дітей. У всіх ідентичних близнюків однакова група крові, а у більшості – ще й відбитки пальців. Однояйцеві близнюки народжуються тільки одностатевими.

Цікава особливість монозиготних близнюків – при їх зовнішній схожості, вони можуть мати різну стать. Дизиготні близнюки, яких у народі називають двійнятами, схожі одне на одного, як звичайні брати або сестри. Вони можуть бути і одностатевими, і різностатевими.

 

Чим відрізняються близнята від двійнят

З медичної точки зору, близнюками вважаються всі діти, народжені в одну вагітність. Тобто, такими є як двійнята, так і трійнята.

Близнюки відрізняються за типом запліднення: напівідентичні, однояйцеві і дизиготні. Монозиготними є зовні схожі близнюки, проте вони можуть бути різностатевими; однояйцеві – зовні схожі й однієї статі; дизиготні – близнюки, які зовні відрізняються одне від одного.

, , , переглядів: 2 537

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *