Навчання дитини в американській приватній школі: враження батька

31.05.2017

Навчання дитини в американській приватній школі: враження батька

Зараз, дуже багато розмов ведеться навколо – альтернативної освіти. Усі бажають змін в шкільній програмі, проте не всі знають якими ці зміни мають бути. Та чи готова “тонка батьківська психіка” витримати такі підходи до навчання.

приватній американській школі

Враженнями та досвідом, навчання доньки у приватній американській школі поділився Andrei Movchan у соцмережі facebook

Вчора моя дочка закінчила звичайну американську приватну (оксиморон звичайно, але тим не менше) школу в Массачусетсі. Церемонія проходила в наметі на футбольному полі на території школи (вся разом територія гектарів, напевно, 10, включаючи поля, навчальні корпуси і бараки гуртожитків, все в оточенні лісу), під проливний дощ, на тлі 12 градусів за Цельсієм. Гості, синьйори і інші учні природно були в сукнях і костюмах (noblesse oblige), і в Росії звичайно не було б кінця потоку нарікань на тему клімату, ідіотів з адміністрації, які не могли перенести церемонію всередину, і іншого «не можу більше жити в цій країні ». Але Америка є Америка, і поки батьки іноземних студентів стукали зубами й дивувалися міцності духу дітей та вчителів (перебувавших в піднесенному настрої, без тіні дискомфорту), місцеві батьки непевно посміхаючись втішали: «Це ще пощастило – зазвичай на graduation така спека, що в наметі взагалі неможливо перебувати — свідомість втрачаєш».

Стукання зубами тривало дві години та заключалося в виступу директора школи й місцевого мера, нагородження кращих учнів, виступ шкільного хору і музичного ансамблю і, нарешті, болісно довгу видачу дипломів – поіменно, з обов’язковим наголошенням в якій коледж йде випускник, з потиском півдюжини важливих рук і звісно фото на пам’ять.

Як батько московського третьокласника, обдумуючого завтрашній день, я стукав зубами й хлюпав легкими туфлями по розмоклому в болото футбольному полю не просто так, а намагаючись помічати та робити висновки. І готовий поділитися тим, що помітив.

По-перше, весь процес навчання в приватній (не знаю, як в публічній) американській школі побудований на двох ідеях: навчання мисленню і диференціації.

Про навчання мислення говорять весь час (директор школи з трибуни: «Ми не стільки даємо знання, скільки вчимо думати»), наскільки я міг спостерігати процес навчання, він був заточений не на «вивчити» або «дізнатися», а на «осмислити, порівняти, розібратися, зуміти самостійно сформулювати, вивести, додумати ».

Диференціація у всьому: по три-чотири рівні навчання одного й того ж предмету для різних дітей, допуск на більш високий рівень треба «заробити», але проходження вищих рівнів дає плюс при надходженні, так що всі (або майже всі) до цього прагнуть – по важливим для них предметам; «Кошик» предметів школяр збирає сам, єдина умова набрати «кредит» потрібного рівня. Хтось бере більше природничо-наукових дисциплін, хтось – мистецтва, хтось гуманітарних. Хто хоче спеціалізуватися на хімії – бере вищі рівні хімії; хто на фізиці – фізики. На церемонії на шапочках випускників прикріплені жовті смужки – по числу зданих предметів вищого рівня (у моєї дочки були чотири, що круто, але були діти зі 6, та навіть з 8 смужками).

Дуже велика увага приділяється мистецтву у всіх його проявах. В області мистецтва теж треба набрати потрібний «кредит», в опціях – образотворче мистецтво, музика (різні інструменти, хор), дизайн одягу, архітектурний дизайн, театр – беруть мінімум по два предмети (одного не вистачає на «кредит»). Файка брала образотворче мистецтво, фортепіано і театр – стала чудово малювати, доволі добре грає на піаніно (ну, в театрі вона грала ще в Москві). Образотворче мистецтво, треба сказати, викладалося дуже широко – різні техніки малюнка, різні стилі, крім цього вони постійно робили декорації для театру (і це був не ватман, розфарбований аквареллю, а повноцінні декорації – на рівні професійного мюзиклу (хто був в Лондоні на «Королі Леві» має уявлення, як робляться декорації).

На серйозному рівні представлені технології. Комп’ютери, роботи, 3-Д принтери, дрони. Мені складно оцінити рівень навчання оскільки моє чадо не по цій частині, але принаймні обладнання серйозне і явно видно, що вчать і прикладним речам типу обробки зображень, і теорії.

Вражає загальна налаштованість і спрямованість на успіх. Виділення успішних учнів ведеться безліччю різних шляхів, проявляється вербально, через нагороди, через деталі одягу, через меморізацію (в школі висять меморіальні таблички з іменами всіх учнів, які при випуску отримали distinction – це по одному учню в кожній дисципліні щороку) і так далі. Але важливо не це – важливо, як вони розуміють успіх. Цитата з виступу на церемонії: “A success is not in being better than others; it is – being the best version of yourself “ (Успіх не в тому, щоб бути кращим, ніж інші; це – бути кращою версією самого себе). Конкуренція взагалі не заохочується, немає ніяких механізмів прямої конкуренції (зокрема зняття потенційного напруження конкуренції сприяє різниця програм і рівнів предметів). З непрямого спостереження (і розповідей доньки): російськомовні учні (росіяни й українці в основному) весь час мірялися всім – оцінками, балами, рейтингом майбутнього коледжу та ін. Решта — ні.

Цікавий підхід вчителів. Кілька разів почув: «ми по суті сиділи поруч з учнями, поки вони вчилися». Вчителі з учнями спілкуються, граються, дуріють, все абсолютно на рівних, як і всюди в Америці все ментально «на ти». Ніхто з учителів не став мені, приїхавшому на церемонію, розповідати «важливі речі про мою дитину» – всі жартували і сміялися, при цьому дуже точно (я-то її знаю 18 років) характеризували мою дочку. Структура зв’язку дитини в школі складніше, ніж в Росії. У кожного учня є свій tutor – учитель, чиє завдання бути в постійному контакті з дитиною по всіх приводах, стежити за її станом, успіхами, комунікувати з батьками. Tutor захищає інтереси дитини в разі конфлікту – те, що в російській школі є рідкісною удачею (якомусь вчителю сподобався твоя дитина і з ним встановлюється особливий контакт) в американській школі перетворено в частину процесу.

Ще одна цитата: «Наше завдання – навчити ставити правильні питання». Питання – це obsession американського навчання. Вони, здається, вважають, що питання важливіші відповідей; кращий учень той, хто все ставить під сумнів (questions everything). У програмі постійні дебати, не тільки на загальнополітичні теми, але і на наукові. Обговорюється все, включаючи «базові цінності», для обговорення потрібні опоненти, таким чином діти провокуються на заняття самих маргінальних позицій і відстоювання їх, але головне – вчаться чути один одного і сперечатися, а не придушувати, вчаться шукати компроміси і точки дотику.

Явно помітно, що основою навчання є прагматичний підхід, на межі цинізму. Ідеологія, хоч я знаю; «Добре» і «погано» виникають не з «тому що», а на базі практичних висновків. «A violation of anyone’s rights is a threat to everybody’s rights» – ось так (а не міркуваннями етики або емпатії) пояснюється, чому не можна порушувати чиї б то не було права. Можливо це дуже правильно – як інакше достукатися від етичних міркувань?

Школа абсолютно інтернаціональна – учні не тільки (і навіть не стільки) з Америки, скільки з інших країн – Китай, Південно-Східної Азії, Африка, Латинська Америка, Індія, Європа, Близький Схід (включаючи навіть такі країни як Саудівська Аравія), звичайно СНД. Діти приїжджають в старшу школу після абсолютно різних програм, для приїжджих англійська – не рідна мова. Здається, це не викликає ніяких труднощів у вчителів і не заважає учням. Великий “привіт” московським вчителям, які скаржиться на «засилля мігрантів, погано говорять россійською, яких неможливо вчити і які заважають місцевим вчитися». І звичайно для дітей це фантастично важливий досвід зіткнення з безліччю різних культур і встановлення контактів. Думаю, що загнати таку дитину в задушливий світ національного або державного ізоляціонізму і шовінізму буде на порядок важче, ніж учня школи, в якій вчителі не приховують свій огиди щодо іноземців.

І останнє, це середовище. Навколо море зелені та забудоване приватними будиночками передмістя Бостона. Ніхто не замикає ні будинку, ні машини. Насправді – ми блукаємо по гостях (у нас тут багато знайомих), і нам просто кажуть – «приходьте, якщо раптом нас ще немає, посидьте …». Приходимо, заходимо. Ключі нікому не потрібні. Це теж повинно впливати на учнів.

Так, я знаю, Америка різна, і школи в ній різні, і проблеми з освітою в Америці великі. Це взагалі – не про Америку. Це про те, якою має бути школа, щоб бути “the best version of itself”. І якою вона в Росії не стане навіть в окремих місцях, поки ми не перестанемо тупо копіювати формати радянської школи (а вона, насправді, скопійована з царської гімназії), прикрашати карго-копіями західних практик, типу ЗНО, по дорозі повністю їх перекрутити та втратити зміст, та ще й навішувати на неї ідеологічні ярлики.

PS: А зігрілися ми потім досить швидко – був прекрасний кетеринг в спортзалі після церемонії.

приватній американській школі

, , переглядів: 1 193

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *