“Благодійні внески”: чи забов’язані рівняни платити в школах і садочках

19.10.2018

“Благодійні внески”: чи забов’язані рівняни платити в школах і садочках

З початком навчального року все більше обурених батьків пишуть пости на сторінках у соціальних мереж з приводу “допомоги” школі чи садочку. Чи зобов’язані батьки здавати у фонд школи або садочка?

Стаття 61 Закону України «Про освіту» говорить, що фінансування державних навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств і організацій, а також додаткових джерел фінансування. Цими додатковими джерелами справді можуть бути гроші батьків-благодійників. Але виключно на добровільних умовах! На добровільних умовах, означає той факт, що це не є стала сума, а можливість кожного з батьків. Проте батькам зазвичай оголошують суму, яку треба здати. Якщо у школі чи дитячому садочку вимагають так званих “добровільних” внесків у ледь не примусовому порядку, батькам слід звернутися до місцевої влади, а якщо не подіє – до прокуратури міста із відповідною заявою.
Навчальний заклад який отримує фінансування з державного бюджету, в жодному разі не має права вимагати від батьків гроші на ремонт школи чи садочку, або на придбання певних меблів чи інших потрібних речей.

Все ж таки, якщо батьки вирішили добровільно “допомагати” на ті чи інші потреби школи, краще перераховувати їх на банківський рахунок або передавати у бухгалтерію.
Ось, що розповідає з приводу цього питання рівненський адвокат, мама 4 діток Ліана Диновська:
“- Якщо ви не проти допомогти школі або садку це ваше право, якщо є побоювання, що Ваші гроші витратять не за призначенням, то є можливість самостійно здійснювати контроль за зібраними коштами. Відповідно до законодавства батьки мають право (не зобов’язані) робити благодійні внески на потреби школи через спеціально створений шкільний благодійний фонд. Розпоряджатися такими грошима з фонду має право виключно батьківський комітет, а не директор чи інші представники школи. Порядок створення такого фонду визначений Законом України «Про благодійництво та благодійні організації.”
Отже, добровільні внески не можуть бути примусовими і не можуть вимірюватися фіксованими сумами. А це означає, що вимагання коштів адміністрацією навчального закладу, педагогічними працівниками, батьківськими комітетами є незаконним і підлягає кримінальній відповідальності.

А чи знають батьки, що кошти на ті самі серветки, рушнички, канцелярію, туалетний папір та миючі засоби ми сплачуємо зі своєї кишені податками від зарплатні і до простих покупок у маркеті. Багато відповідальних батьків усе це розуміють і мають бажання не вносити оплати такoї собі “допомоги”, але на жаль тут розпочинається легкий булінг від вихователів або інших батьків, які не розуміють того, що вони підтримують корупцію. Вам можуть пригадати це у будь – який час, дістатися може й вашій дитині, яка жодним чином не може відповідати за рішення батьків. Пам’ятайте:
щомісячний платіж у фонд ДНЗ чи школи є нічим іншим як хабар, якщо ви маєте бажання допомогти, то ці гроші краще вносити на розрахунковий рахунок. Тоді ці кошти будуть дійсно йти на потреби садочка, а може і саме вашої дитини. У школі довіряйте кошти батьківському комітету, який слідкує за вашими витратами.


“-Будь-які суми на ремонт батьки здавати взагалі не повинні. Витрати покладаються на власника комунальних навчальних закладів, а відповідальність за це несе територіальна громада, тобто гроші з бюджету виділяються. Відповідно до чинного законодавства я України встановлено заборону збирати кошти батьків в обов’язковому порядку із застосуванням погроз будь-якого характеру. Кримінальним кодексом України передбачено кримінальне покарання за статтями «Одержання хабара» (ст. 368 ККУ), «Зловживання владою або службовим становищем» (ст. 364 ККУ), «Перевищення влади або службових повноважень» (ст. 365 ККУ). Керуючись цими нормами законодавства можна відмовитись сплачувати внески і є право звернення до поліції чи прокуратури.” – розповідає Ліана Диновська.

Згідно опитувань приблизно 84% батьків не мають на сьогодні жодного бажання здавати кошти, так як середню освіту та садочки має фінансувати держава.

Чомусь у нашій країні за останні роки освіта стала для багатьох ще одним напрямком бізнесу.
Саме нам батькам вирішувати здавати кошти і чи оплачувати ремонт.

І запам’ятайте ви не зобов’язані!

, , , , , , , , , , , , , , переглядів: 314

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *