Дитину вкусив кліщ – що робити?

07.06.2017

Дитину вкусив кліщ – що робити?

Після відпочинку на природі батьки часто виявляють на тілі дитини кровопивцю – кліща. Укус цієї комахи може загрожувати дитині зараженням досить небезпечними інфекціями – кліщовим енцефалітом і бореліозом (хвороба Лайма).


Пік активності кліщів виявляється з травня по липень, але укуси можуть відбуватися і в інші весняно-літні місяці. Ці кровопивці-комахи живуть в траві та кущах, в парках і лісопосадках. Діти люблять грати в траві, де і можуть отримати укус «лиходія». У житлові приміщення кліщі можуть заноситися домашніми тваринами або на одязі, із зібраними ягодами, грибами, букетами квітів.
Для запобігання укусів кліща рекомендується надягати дитині для прогулянки або відпочинку на природі такий одяг і взуття, який максимально закрив би усі ділянки тіла. У спекотний літній день надіти дитині «скафандр» теж не просто – це загрожує порушенням теплообміну і тепловим ударом.
Діток старше 2 років можна прищепити від кліщового енцефаліту. Перед щепленням дитина повинна бути здорова протягом місяця і пройти обстеження. Крім того, можна застосувати спеціальні захисні препарати: репеленти, що відлякують кліщів від дітей. Ці засоби можна використовувати тільки після 3 років у зв’язку з високою їх токсичністю. Придбати зазначені препарати можна в аптеках. Засоби наносять на відкриті ділянки тіла і на одяг, який перед одяганням залишають на вулиці до висихання.
Захисна дія репелентів на одязі зберігається до 5 днів. При високій вологості повітря або при попаданні під дощ термін ефективності знижується. Народна медицина рекомендує, як профілактичний засіб від кліщів, застосовувати ефірні олії з різким запахом. Їх можна застосовувати й для маленьких діток при відсутності у них алергії. З цією метою підійдуть масло гвоздики, м’яти, розмарину, евкаліпта. Можна приготувати суміш з масел (по кілька крапель кожного) або використовувати кожне окремо. Маслом обробляють кожні 2 години відкриті ділянки тіла і краю одягу.
Кожні 20 хвилин під час відпочинку і після повернення дитини з прогулянки необхідно уважно оглядати волосяну частину голови та шкірні покриви. Сам укус не відчувається, що пов’язано з виділенням в ранку знеболювальної речовини. Найбільш часто кліщі виявляються на ніжних ділянках тіла дитини (в паху, на шиї, за вухами, в області потилиці). Місце укусу може позначитися невеликою припухлістю, почервонінням ділянки шкіри з чорною крапкою всередині. Воно може бути кілька болючим, супроводжуватися сверблячкою. При виявленні кліща не слід піддаватися паніці, треба якомога швидше видалити комаху, щоб запобігти можливому зараженню дитини.
Тактика батьків при укусі кліща

  • можна зателефонувати по 103 для уточнення адреси травмпункту або санепідстанції, де проведуть видалення кліща.
  • можна його видалити самостійно. Для цього спочатку слід приготувати будь-який антисептик (йод, спирт або ін.), будь-яку місткість з кришкою, ватяні кульки, який-небудь пінцет, міцні нитки.

До початку вилучення треба обробити місце укусу розчином антисептика. В аптеці можна заздалегідь придбати спеціальне пристосування для видалення кліщів у вигляді маленького пінцета. Але можна використовувати й будь-який інший пінцет, попередньо оброблений спиртом.
Пінцетом потрібно обережно захопити тулуб кліща і видалити його, здійснюючи обертальні рухи проти годинникової стрілки. Прикладати силу, здавлювати комаху не слід, щоб не інфікувати ранку при роздавлюванні тулуба.
При відсутності пінцета треба взяти міцну нитку і зав’язати її на тулуб комахи ближче до хоботка вузлом біля шкіри. Потім кінці нитки обертати по типу пропелера, або ж розгойдуючими рухами обережно видалити кліща і помістити в баночку з кришкою. При неповному вилученні комахи, частину, яка залишилася слід видалити зі шкіри стерильною голкою, як видаляють скалку. Ранку після видалення обробляють спиртом (йодом), ретельно миють руки й також обробляють спиртом. Народні умільці пристосували для видалення кліща одноразовий стерильний шприц, акуратно зрізавши його верхівку. Шприц треба щільно прикласти до місця укусу і плавно потягнути поршень вгору, витягуючи комаху.
Не можна змащувати місце укусу олією: без доступу повітря кліщ виділить заражену рідину в ранку – ризик інфікування зросте.
Баночку з кліщем слід доставити в санепідстанцію для дослідження. При виявленні зараженості кліща або в разі неблагополуччя місцевості з кліщового енцефаліту дитині проводиться екстрена профілактика: вводять за призначенням педіатра (не пізніше 96 годин з моменту укусу) проти кліщовий імуноглобулін. Недоліком цього препарату є те, що часто виникають алергічні реакції. Профілактика не проводиться, якщо дитина щеплена проти кліщового енцефаліту. З метою профілактики педіатри можуть призначати противірусні препарати. Їх застосовують з першого дня укусу.
Вакцини проти бореліозу в даний час немає.
Для профілактики цього захворювання після отримання результату дослідження кліща лікар може призначати антибіотики. Щоб повністю переконатися у відсутності небезпеки після укусу кліща, можна обстежити дитину: в інфекційній лікарні або в вірусологічній лабораторії здати кров на антитіла до збудників бореліозу і кліщового енцефаліту через 2-3 тижні після укусу. При виникненні будь-яких симптомів захворювання (головного болю, температури, болі в м’язах, висипань і ін.) Слід негайно звертатися до лікаря.

, , , , , , переглядів: 2 158

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *