Коли починати допоювати немовля водою?

22.06.2017

Коли починати допоювати немовля водою?

Часто молоді мами задаються питанням, коли ж починати давати малюкові пити. Їхні логічні міркування такі: якщо грудне молоко або суміш, що його замінює, є їжею, то мусить же бути і питво. Та й бабусі підключаються з порадами: малюкові жарко, дай йому попити. Але сучасні дослідження говорять про те, що грудне молоко / суміш забезпечують дитину усім необхідним щонайменше до 6-місячного віку. Більше того, результати наукових досліджень збігаються з практикою традиційних культур, де дитину не допоюють нічим дуже довгий час.

Насправді, грудне молоко містить 88-92% води. Цього більш ніж достатньо для покриття всіх потреб немовляти в рідині. Тому малюки на грудному вигодовуванні не потребують жодного допоювання аж допоки вони не почнуть споживати тверду їжу з прикормом (тобто не раніше 6 місяців). Проте навіть з цього часу давати воду не обов’язково.

Малятам на штучному або змішаному вигодовуванні також не потрібна додаткова рідина. Однак суміш у порівнянні з грудним молоком містить менше води, але більше солей. До того ж, обмін речовин у малюків на ШВ відрізняється від немовлят на ГВ. Тому, вважають деякі педіатри, допоювання водою при годуванні сумішами не є настільки небажаним, як при грудному вигодовуванні. До цього питання ми повернемося дещо пізніше.

Загрози допоювання. Варто знати, що допоювання не лише непотрібне немовлятам, а й може становити небезпеку для них:

– недоотримання поживних речовин. Напившись води, немовля може не захотіти їсти молоко / суміш, які, окрім води, містять поживні речовини, абсолютно необхідні для дитячого організму;

– допоювання малюків, особливо в перші тижні життя, пов’язують з підвищенням рівня білірубіна;

– даючи воду або інші рідини немовляті, ви ставите його під загрозу порушення електролітного балансу. Це може спричинити розлади життєво важливих функцій і викликати судоми, кому, ураження мозку і навіть мати летальний кінець. На щастя, такі стани зустрічаються рідко, але це не привід ігнорувати небезпеку;

– діти на ГВ можуть випивати меншу кількість грудного молока, коли їх допоюють. Як наслідок, кількість молока у матері може зменшитися.

Допоювання у спекотні дні. Більшість мам переконані, що у літню спеку без допоювання не обійтися. Та це не так – молоко (суміш) забезпечує потреби немовлят у рідині навіть у засушливому спекотному кліматі. Численні дослідження, що проводилися в умовах температури повітря 25-41˚С і вологості 5-95%, доводять, що малюки не потребують додаткової рідини. Малята на ГВ частіше прикладаються до грудей, та й склад молока має здатність змінюватися відповідно до умов.

Деякі педіатри погоджуються, що дітки на ШВ у дуже спекотні дні можуть потребувати додаткову кількість рідини. За один раз можна пропонувати всього кілька ковточків, а за добу – не більше 30-60 г води, але лише після того, як малюк поїв суміші. Ні в якому разі не можна розводити суміш більшою кількістю води, ніж написано на упаковці!

Випадки, коли допоювання потрібне. При хворобі малюк може втрачати багато рідини. Це може бути спричинено високою температурою тіла, частою блювотою або проносом. Зневоднення – дуже небезпечний стан для немовлят, але, на щастя, його легко попередити або діагностувати. До ознак зневоднення відносяться: відсутність сечовипускань понад 6 годин (3 години для малюків перших місяців життя), понижена температура тіла (нижче 36˚С), перегрів, набрякле лице, червона шкіра, сухі очі, запале джерельце, важке дихання, дратівливість. Однак якщо ви підозрюєте у маляти зневоднення, слід відразу викликати лікаря!

Допоювання соками та чаями не рекомендується попри інформацію на етикетці «від 4 місяців» або «з першого тижня життя». Попри традиційні уявлення щодо того, що певні трав’яні чаї позбавляють від зригувань або колік, будь-який вид чаю не є корисним для дитини. Чаї перешкоджають засвоєнню заліза, яке є критичним для розвитку мозку малюка.

У соках же є велика кількість кислоти, яка без клітковини, що міститься у м’якоті фруктів, сильно подразнює ніжний шлунок малюка. Магазинні соки також найчастіше мають у складі цукор, який є шкідливим з багатьох точок зору.

Допоювання при прикормі. Відтепер ви можете почати пропонувати малюкові пити, але це зовсім не обов’язково. За умови безперешкодного прикладання до грудей маля отримає достатню кількість рідини з молоком. Хоча деякі дітки потребують окремо ще й воду (якщо у них трапляються закрепи).

, , , переглядів: 836

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *