Козацький табір “Гайдамаки” запрошує на Курган Леля

05.05.2017

Козацький табір “Гайдамаки” запрошує на Курган Леля

Вже цієї суботи, 06 травня о 13 годині рівненські спасівці святкуватимуть Курган Леля – давне козацьке свято.

Голова “Спас Рівне” Семен Монах у своєму профілі в facebook розповідає:

“Зараз юні спасівці активно тренуються працювати в лаві. А ще, до нас на заняття прийшов Юрій Григорович Журавель і Nataliya Syomchyk – вони учили робити шоломи спартанців. Для чого це треба? Ну тому що в процесі буде влаштовано флеш-моб “Штурм Трої”. Пан Юрій головний натхненник штурму. 😉 Доречі, хто знає яке відношення має ця історія до України? Я сьогодні трішки своїм малюкам розповідав про це.

В будь-якому разі приходьте у суботу в козацький табір “Гайдамаки” (Млинівська 24а) – буде по-козацьки весело”

Курган Леля у Рівному

Історія свята Курган Леля:

5 травня козаки святкували День народження народу. Леонід Петрович казав, що в цей день найбільше вшановували 
дітей. Чому день народження? Напевно тому, що після того, як худоба пішла на пашу, можна спокійніше дихати – буде 
що їсти.

6 травняДень звичаю. День вшанування старійшин, дідів, предків. Молодь збиралася докупи і слухала розповіді про давніші часи. Переповідалася історія народу, традиції, вірування.

Конкретно про ці два свята Безклубий розповідав мало. А акцентував  увагу на тому, що ці два свята були пов’язані в одне – Курган Леля.

Курган Леля – це свято вшанування пам’яті воїнів-охоронців Краю. Зазвичай, багато хто задає питання – а до чого тут Леля? Дійсно ні до чого. “Курган” – це могила, насипаний вручну пагорб, тобто місце поховання. “Леля” – кого? чого? – родовий відмінок слова “лельо” – отець, батько, предок. Таким чином, Курган Леля – місце поховання предка. Конкретніше – воїна, захисника Краю.

Святкування Кургану Леля відбувалося 5-6 травня. Вшанування воїнів, які полягли за Край відбувалося у формі тризни. Не плутайте з банальною п’янкою і завиваннями плакальниць. Тризна – це ритуал, де молодь показує предкам свої силу, спритність і витривалість, вміння вести бій та перемагати. Свого роду – козацькі забави. Зазвичай проводилося поблизу реального кургану. Місцями збереглося в Україні до 70-х років ХХ століття.

Ще однією особливістю Кургану Леля є те, що уночі з 5 на 6 травня на кургані, втаємниченими людьми проводилися певні обряди. Суть тих обрядів уже майже невідома. Можливим рудиментом цього, є традиція палити вогнища на пагорбах у ніч на Пасху.

Курган Леля у Рівному

Джерело:  spas.rivne.ua

, , , переглядів: 634

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *