Народжуваність знижується, а місць у садочках Рівного все одно не вистачає! Як вирішуватимуть це питання депутати?

20.06.2017

Народжуваність знижується, а місць у садочках Рівного все одно не вистачає! Як вирішуватимуть це питання депутати?

 

      У Рівному зареєстровано 22 835 дітей віком від 0 до 7 років. Це діти, які повинні бути охоплені дошкільною освітою. Щоправда, щороку кількість новонароджених знижується. За даними статистики, у 2012 році на світ з’явилося 3143 дитини, у 2014 – 2939, а у 2016 – 2653 особи. Та незважаючи на це кількість дітей, які не були зараховані до дошкільних навчальних закладів (далі – ДНЗ), лишається незмінно високою.  В управлінні освіти повідомляють, що левову частку – близько 61% станом на 2016 рік – становлять діти групи раннього віку.

дитячі садочки у Рівному

Це говорить про те, що у нашому місті не вистачає ясельних груп. А взагалі станом на грудень 2014 року до садочків не потрапили 2115 дітей, через рік 2662, і ще через рік 2397. І це при тому, що впродовж цих років відбувалося повноцінне відкриття додаткових груп. Та очевидно цього було недостатньо для того, щоб вгамувати весь попит.       Зрештою, на 1 травня цього року в електронній черзі було зареєстровано 9288 дітей. Це близько трьох тисяч дітей, яких прийняли до ДНЗ в минулому році, приблизно така ж кількість  діток, яку приймуть в цьому році і ще орієнтовно три тисячі дітлахів, місць для яких у рівненських дитсадках не вистачає, – розповідає депутат Рівнеради  Любов Романюк.

дитячі садочки у Рівному

За офіційними даними, кожен дитячий садочок у Рівному перевантажений: кількість дітей більша, ніж передбачає проектна потужність. Загалом ДНЗ міста помістили 2737 дітей.

Тож говорити про якісну дошкільну освіту в Рівному можна буде  тільки тоді, коли створимо умови для близько п’яти тисяч дітей,- зауважує депутатка.

  Щоб забезпечити дітлахів місцями у садочках, будуючи нові ДНЗ, треба років з десять. До того ж, за офіційними даними, вільної землі у місті немає. Проте є будівлі, які можна добудувати або ж реорганізувати у дитячі садочки. Поки, за даними управління комунальної власності, знайшли три найбільш підходящі будівлі.

дитячі садочки у Рівному

На балансі управління комунальної власності є три об’єкти, які можна перепрофілювати під ДНЗ. Це перш за все нежитлові приміщення за адресою Дубенська,71. У будівлі колись був дитячий садок, та після того як приміщення визнали не придатним для перебування дітей, у 90-ті роки його закрили. Будівлю передали у користування бюджетним установам. Та станом на сьогодні ті структури виїжджають із приміщень. Тепер буде зроблений проект і садочок буде відновлено, – розповідає начальник управління комунальної власності Наталія Поліщук. – Ще однин об’єкт – незавершене будівництво по вулиці Коновальця. Воно у 80-х роках проектувалося саме як садочок на 320 місць. У 2007 році воно було відчужено на конкурсних засадах. Але у зв’язку з тим, що покупцем не виконані умови договору купівлі-продажу, у судовому порядку будівлю повернули місту. На сьогодні на сесії міської ради були виділені кошти для того, щоб обстежити, наскільки стійкі конструктивні елементи і в подальшому також будемо замовляти проект і відновлювати роботу закладу. А ще ми запропонували і маємо підготовлений проект рішення на сесію міської ради про продаж будівель колишньої школи №14 (Залізнична, 34). Ці приміщення ми пропонуємо продати з аукціону для розміщення там приватного ДНЗ. На сьогоднішній день даний проект рішення перебуває на розгляді бюджетної комісії Рівнеради. Депутати довивчають це питання.

дитячі садочки у Рівному

Та навіть за умови добудови і реконструкції зазначених приміщень вирішити повністю проблему із забезпеченням місць у дитсадках не вдасться. Бо в цих трьох будівлях можна буде розмістити всього близько тисячі дітей. Тож крім розбудови комунальних садочків члени тимчасової комісії вирішили піднімати питання створення ДНЗ й інших форм власності, як-от: приватних та корпоративних.

Треба зауважити, що ні одних, ні інших на території області поки немає. Чому – депутати дізнаватимуться вже на наступному засіданні, на яке вирішили запросити начальника управління охорони здоров’я та начальника управління освіти Рівненської області. А ще міські обранці збираються поспілкуватися із представником управління архітектури та містобудування. Кажуть, хочуть дізнатися, чи будуть збудовані ДНЗ та школи у нових мікрорайонах, що зводяться.

Я розумію, що перед поданням схеми розвитку мікрорайону школа і садочок там мають обов’язково бути. А от чи справді вони будуть побудовані – це вже питання. Тому, якщо забудовнику потенційно не вигідно будівництво школи або садочка, оскільки це соціальний об’єкт, то чи не доцільно це буде зробити через договір, через відсоток, який цей власник землі сплачує місту, – зауважує Любов Романюк.

Ще депутати вирішили відвідати усі ДНЗ міста, аби на власні очі побачити і почути про їх проблеми. Паралельно з цим, щоб наочно показати депутатам всю важливість питання забезпечення малечі місцями в ДНЗ, політик Роман Денисюк розробив інтерактивну карту розташування закладів дошкільної освіти у співвідношенні до густоти населення та реальної кількості дітей, які мають доступ до дошкільної освіти.

Ми на карті міста Рівне зобразили кількість садочків, вказали, скільки ті садочки фізично можуть помістити дітей, відповідно до їхньої проектної потужності, показали, яка фактична реальна чисельність дітей. Плануємо нанести ще й третій показник – реальний попит в тому чи іншому дитсадку. Заповнивши всі дані, нам буде легше зрозуміти, скільки місту необхідно дитячих садочків і в яких частинах міста вони більш необхідні. Нанісши і густоту населення в певних мікрорайонах, виявили, що дитсадочків більше треба у мікрорайоні Північний, Ювілейний.  При створенні мережі ДНЗ маємо враховувати і ті мікрорайони, які розбудовуються. Наприклад, Басів Схил, Щасливе, – резюмує Роман Денисюк.

дитячі садочки у Рівному

Тішить той факт, що гроші на дошкільну освіту в місті із бюджету виділяються. Адже відповідно до даних, які нам надало управління освіти, в середньому дитина для міського бюджету, без батьківських внесків, обходиться в 10 615 гривень на рік. В цю суму включено і зарплату педагога, і комунальні витрати, і різні придбання, і 50% вартості харчування, – розповідає Любов Романюк.

Зрозуміло, що ці суми підсилюють батьки – так званими благодійними внесками. За словами активістки Олени Пінчук, яка взялася проводити власне дослідження в цій сфері, навіть проміжні результати її вразили.

Можемо говорити про те, що 95% батьків сплачують внески в садочки. І якщо підрахувати, то я розумію, що насправді йдеться про мільйонні суми. З огляду на те, що я побачила, для кожної четвертої сім’ї ці суми або взагалі непосильні, або суттєво впливають на сімейний бюджет. І дуже дивно виглядає те, що не фінансуються обов’язкові, як на мене, витрати, як-от: засоби гігієни, побутова хімія, обов’язкова чистка подушок матраців і т.д. Чомусь на це не передбачено коштів у бюджеті, тому батьки на це щомісячно сплачують або кошти, або самостійно приносять усе це в садочок. Бо ж не може ДНЗ функціонувати без мила, туалетного паперу, постільної білизни, рушників, – резюмує активістка.

На допомогу комісії рівнянка надала депутатам скарги батьків. За її словами, рівняни, з якими жінка встигла поспілкуватися, озвучили скарги практично відносно всіх дитсадків міста. Говорили про наболіле. Тож, за словами жінки, членам комісії буде вкрай цікаво відвідати кожен садочок міста, щоб на власні очі побачити те, про що зазвичай мовчить керівництво ДНЗ.

За матеріалами: golosno.com.ua

 

 

, , переглядів: 451

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *