Обережно, за вами спостерігають! Правові аспекти використання відеоспостереження у школах

09.08.2017

Обережно, за вами спостерігають! Правові аспекти використання відеоспостереження у школах

Останніми часом набуває актуальності впровадження у загальноосвітніх навчальних закладах систем відеоспостереження. Певна річ, на виконання статті 38 Закону України «Про загальну середню освіту», у навчальному закладі намагаються забезпечити охорону життя і здоров’я вихованців, педагогічних та інших працівників навчального закладу.

На перший погляд забезпечити відеоспостереження в шкільних закладах дуже просто. Треба лише знайти фінансування та встановити камери відеонагляду. Проте, з правової точки зору, відеоспостереження зачіпає особисті права та свободи людини. Отож, збирати інформацію потрібно правильно.

Крім того, в Україні відсутній нормативно–правовий акт, яким би встановлювався загальний режим збору інформації про громадян. Існує тільки спеціальна норма, а саме стаття 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», де вказано, що підрозділи, які здійснюють оперативну-розшукову діяльність, мають право здійснювати візуальне спостереження в громадських місцях із застосуванням фото-, кіно- і відеозйомки та проводити такі заходи за рішенням суду.

Камери в школах

Відповідно до статті 53 Конституції України повна загальна середня освіта є обов’язковою. Наша Конституція чітко визначає, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Інша норма Основного Закону говорить про те, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте життя та недопустимим є збирання, зберігання, використання, та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди. Тож відеоспостереження за особою, в тому числі фіксація її дій на відео, є збиранням та накопиченням інформації з можливістю її подальшого використання. Тому такі дії порушують особисту недоторканість особи.

Подібними за змістом є й норми Закону України «Про інформацію», які вказують на те, що забороняється збирання відомостей про особу без її попередньої згоди на це, за винятком випадків, передбачених законом. А стаття 31 цього ж закону вказує на те, що громадяни мають право знати у період збирання інформації, які відомості про них і з якою метою отримуються, як, ким, і з якою метою вони використовуватимуться. І тут не можна не звернути увагу на вимогу частини п’ятої цієї ж статті щодо того, що всі організації, які збирають інформацію про громадян, повинні до початку роботи з нею здійснити у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку державну реєстрацію відповідних баз даних.

На сьогодні, багатьма загальноосвітніми навчальними закладами України вирішується питання отримання згоди на відео спостереження. Це намагаються робити, зокрема, шляхом встановлення на території навчального закладу камер відеонагляду після погодження цих заходів з органами громадського самоврядування навчальних закладів. На нашу думку, це є чи не єдиним правомірним способом вирішення обговорюваного питання. Разом з тим, положенням про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 № 778, передбачено створення та функціонування органу громадського самоврядування навчального закладу у вигляді ради закладу, куди обираються представники педагогічного колективу, учнів (вихованців) школи II-III ступеня, батьків і громадськості. Таким чином отримується згода на відеоспостереження усіма заінтересованими сторонами.

Саме тому, в школах, де буде застосовуватись відеонагляд, про це необхідно обов’язково інформувати учнів, викладачів та батьків за допомогою таблички, що розміщується при вході в навчальний заклад зі змістом – «Здійснюється відеоспостереження».

, , переглядів: 1 709

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *