Осіння депресія: причини, симптоми, лікування

14.09.2017

Осіння депресія: причини, симптоми, лікування

осіння депресія

Осіння депресія – найпоширеніший прояв сезонної депресії, коли з приходом осені з’являються знижений настрій, порушення апетиту та інші симптоми.

Давайте разом розберемося, чому даний емоційний розлад виникає саме в цю пору року, які його основні симптоми, як лікується осіння депресія, як самостійно позбавитися від неї, а також заходи профілактики.

 

Причини виникнення

Існує думка, що осіннє погіршення настрою виникає внаслідок зменшення тривалості світлового дня, при цьому навколишній світ стає сірим, мокрим, похмурим. Відпустка позаду. Загалом приводів для радості майже немає. Насправді причини розвитку осінньої депресії набагато складніші.

Основною причиною появи осінньої депресії є нестача в головному мозку серотоніну. Даний стан може виникати не тільки при його недостатньому виробленні, але і при надмірній активності білка-переносника серотоніну, який досягає свого максимуму в ті дні, коли кількість сонячних годин мінімальна.

Найбільш значним доказом цієї теорії є поліпшення психічного стану людини на тлі призначення серотонінергічних антидепресантів – препаратів, що підвищують вміст активного серотоніну в головному мозку.

Депресії, властиві осінньо-зимовому періоду, відносять до категорії ендогенних (тобто причина знаходиться в самому організмі). У їхньому розвитку провідне місце займає спадкова схильність. У таких людей з моменту зачаття є певні гени, що відповідають за підвищену схильність до афективних розладів. Складна життєва ситуація, стрес, перевтома, нормально переносяться іншими людьми, у людини, що має генетичну схильність, можуть призвести до виникнення депресії.

осіння депресія

Симптоми осінньої депресії

Класичними симптомами депресії є знижений настрій, зниження інтересів та задоволення від діяльності, яка раніше подобалася людині, і підвищеної стомлюваності. При осінній депресії ці симптоми можуть бути присутніми, однак вони слабо виражені, на перший план не виходять.

Провідними симптомами осінньої депресії є:

підвищена сонливість в денний час;
зниження апетиту або, навпаки, його посилення, що виражається в нападах болісного голоду;
зниження концентрації уваги;
апатія;
безсоння вночі;
тривога, рухове занепокоєння, метушливість, коли людина не може знайти собі місце, довести якусь справу до кінця.

Як правило, триває захворювання близько 3 місяців.

Крім перерахованих вище симптомів при тяжкому перебігу осінньої депресії можуть приєднуватися ідеї власної провини, малоцінності, коли людина практично у всіх проблемах, що прямо або побічно з нею пов’язані, починає звинувачувати себе, вважає, що вона нічого хорошого в цьому житті не зробила. Їй здається, що якби її не було, тоді близьким людям було б набагато легше, всі проблеми в їхньому житті закінчилися. І взагалі її життя безглузде … Іноді такі думки можуть вилитися в суїцидальні спроби.

Лікування

Чи можна при осінній депресії самостійно впоратися з хворобою або необхідно обов’язково приймати медикаменти – однозначно відповісти не можна. Все залежить від наявності окремих симптомів хвороби, їх вираженості, того, як хвороба протікала у ваших близьких (якщо такі випадки були).

Якщо емоційний розлад істотно порушує ваше життя, немає сил працювати, виконувати повсякденні обов’язки, нічого не хочеться, з’являються думки, що життя безглузде, тоді однозначно необхідно звертатися до лікаря. Можна до терапевта або сімейного лікаря, а можна і до психіатра. Не бійтеся, такий стан можна виправити. Лікар підбере адекватні дози антидепресантів (найчастіше серотонінергічних).

Не зайвою буде психотерапія – вона допоможе переглянути ситуацію, що склалася, розібратися в існуючих проблемах, та просто виговоритися. Безумовно, за один сеанс психотерапії проблему не вирішити, проте підібравши відповідний для себе вид психотерапії, спільно з фахівцем можна поліпшити свій стан, позбутися від наявних комплексів, дитячих і дорослих травм, негативних думок.

Ще один ефективний метод лікування осінньої депресії – світлотерапія, яка полягає у проведенні спеціальних «засвічень». 

Як можна позбавитись самостійно

Якщо симптоми хвороби виражені слабко, і ви не хочете звертатися до лікаря, тоді можна спробувати самостійно впоратися з осінньою депресією.

Такі методи як «чарка» категорично протипоказані. Поганий настрій алкоголем не лікують. До речі, зловживати кавою також не варто. А що ж тоді може допомогти, як позбутися від осінньої депресії?

осіння депресія

Необхідно частіше бувати на свіжому повітрі, ловити рідкісні промінчики сонечка. Раз сезонний афективний розлад виникає саме восени, коли ми втрачаємо прихильність сонця, тоді потрібно максимально заряджатися сонячною енергією.

Намагайтеся уникати всього, що викликає негативні емоції – сльози і скарги на несправедливість життя подруги, жалісливі фільми з трагічним кінцем в цей період вам протипоказані.

Однією з причин нестачі серотоніну й мелатоніну може бути недостатнє надходження в організм продуктів, що містять амінокислоту триптофан. Необхідно цю нестачу заповнити.

Під час загострення осінньої депресії не варто піддавати ваш організм додатковому стресу – новомодна дієта, робота до глибокої ночі можуть тільки сприяти збільшенню вашого стану. Тому дотримуйтеся здорового способу життя – 8-годинний сон (якщо немає безсоння), повноцінне регулярне харчування з максимальним вмістом фруктів і овочів, робота виключно в робочий час.

, , , , переглядів: 423

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *