Розвиток мовлення у дітей

22.06.2017

Розвиток мовлення у дітей

Чи не з першого дня, коли у домі з’являється немовля, батьки чекають, коли ж воно «заговорить» – почне гулити, белькотіти і нарешті скаже своє перше слово. Чого очікувати, на що звертати увагу – про це та інше у нашій статті про розвиток мовлення малюка по місяцях.

1 місяць. Зазвичай близько цього віку немовлята починають видавати свої перші звуки. Спершу це голосні – ааа, еее, ще досить тихі та несміливі. Іноді вони поєднуються з першими усмішками.

1-3 місяці. «Говорить» маля ще мало, а ось слухає дуже уважно, тож варто читати йому та коментувати все, що ви робите. Для різних ситуацій з’являються різні види плачу, тобто малюк вчиться висловлювати різні потреби по-різному. Ближче до 3 місяців дитя намагається наслідувати ваше мовлення, а проявляється це у гулінні, час від часу можуть вдаватися деякі приголосні звуки – м, ґ, б.

3-6 місяців. В цей період маля все більше роззирається довкола, вивчаючи невідомий світ, в який воно прийшло. Так само більше з’являється емоцій та коментарів: досить довге гуління, навіть «наспівування» голосних, різні інтонації, перші склади – ба, ма, да, ан. Деякі дітки цілими днями повторюють окремі склади, відточуючи свою майстерність, інші експериментують із їх поєднанням, імітуючи розмову дорослих. В цей час малюк вперше намагається втрутитися у розмову, висловитися – ці спроби «розговоритися» ще називають проторозмовою. Використовуйте перебільшені інтонації, коли говорите з дитиною. Давайте можливість відповісти вам, не лишайте поза увагою «репліки» малюка – завжди відповідайте на них або повторюйте сказане малечею. У цьому віці дитина починає розрізняти ключові слова – мама, тато, а також своє ім’я.

6-9 місяців. Малюки такого віку все більше розуміють цінність спілкування. І хоч в них поки що не дуже виходить, але готовність вести бесіду вони висловлюють всіма своїми діями. Тим більше, що в цей час малюк стає значно самостійнішим, ніж раніше: починає сам пересуватися і готовий ділитися враженнями про свої досягнення та спостереження. Мовленнєві навички розвиваються досить швидко: малюк може подовгу балакати, вимовляючи різні склади, поєднуючи їх у «слова» – бабуда, дідань, бамба. Навряд чи ви їх зрозумієте, але малюк, можливо, вкладає у них певний сенс J У цьому віці у діток можуть проскакувати і деякі відомі дорослим слова – часто першими є «мама», «тата», «баба». Та навіть якщо малюк звертається саме до мами «мама», це, скоріше за все, означає, що маля просто повторює одне із ключових слів, ще не до кінця усвідомлюючи, що мама – це ви. Зате дитя уже чітко знає своє ім’я.

9-12 місяців. Мовлення малюка вдосконалюється: він добре вміє звуками виказати радість або невдоволення, захват чи образу, та ще й підкріплює звуки відповідними жестами. Сказати ще може не багато, але продовжує тренувати вимову різних звуків та звукосполучень. Може наслідувати звуки тварин та предметів: собачка каже «аа-аа!», а машинка робить «ввв». Малюк може використовувати спрощену мову: казати «бах», коли щось падає з рук, або «гам-гам», коли хоче їсти. Може вигадувати власні позначення явищ: наприклад, на все красиве видавати довге «бууу», а пташок в небі називати «туна-ууу». Наближаючись до свого першого дня народження, більшість діток здатні повторювати за дорослими склади, окремі слова та інтонації.

1 рік. На цей час більшість малюків вже вимовили своє перше слово. Багато хто знає кілька слів та активно ними користується.

12-15 місяців. Розбіжності між освоєними мовними навичками в різних діток дуже відчутні – одні малюки мають у своєму запасі одне-два слова, інші – 10-15 слів. І те, і те є нормою. Якщо дитя не може сказати щось словами, воно висловить це жестами чи інтонацією.

15-18 місяців. Маля починає чітко звертатися до певної людини, а не балакати «в нікуди». Може мати у своєму арсеналі 10-20 слів різних частин мови. Киває «так» і мотає головою «ні». Кличе близьких – «мама», «тато» або братиків-сестричок на ім’я. Вміє вимовляти більшість приголосних звуків. Фрази ще самостійно не будує, але може використовувати стандартні словосполучення («хочу гуляти», «на ручки»).

1,5-2 роки. Починає будувати фрази із окремих слів. Словниковий запас істотно збільшується, проте зрозуміти все висловлене дитиною поки що переважно можуть лише близькі.

2-3 роки. Може підтримати просту бесіду. Ставить безліч питань і вимагає відповіді, відповідає на питання дорослих. Може будувати досить довгі речення. Ще неправильно, але використовує різні граматичні форми: минулий час, множину.

3-4 роки. Активно спілкується з дорослими та однолітками. Вимова, побудова речень і словосполучень переважно правильна. Ставить багато питань, уточнює відповіді. Вміє переповідати події.

Всі наведені вище дані є орієнтовними, на них не слід покладатися цілковито. Якщо ваш малюк трошки «запізнюється» або ж, навпаки, «випереджає» середні дані, в цьому немає нічого страшного. Проте якщо ви маєте якісь побоювання щодо розвитку мовлення маляти, проконсультуйтеся зі своїм педіатром.

, переглядів: 706

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *