Що робити при ацетоні? Поради лікаря імунолога турботливим батькам

21.09.2017

Що робити при ацетоні? Поради лікаря імунолога турботливим батькам

Лікар імунолог Ірина Цимбалюк на своїй сторінці у “Фейсбук” розкриває усі секрети підвищеного рівня ацетону у дітей.

ацетон у дітей

Якщо у дитини рвота прозорою рідиною, запах з рота, і температура в нормі, можна стверджувати, що піднявсь ацетон.


“Що потрібно зробити в першу чергу мамі? Потрібно дати дитині солодкий чай, а тата відправити в аптеку за спеціальними смужками (тест-система на ацетон)” – розповідає лікар-імунолог.

А тепер давайте детальніше розберемо «хворобу» під назвою ацетон.

Відразу хочу відзначити, що такої хвороби немає і це особливий стан, який виникає при порушенні обміну речовин і пов’язаний з виснаженням запасів глікогену для виробництва енергії.

                                       

                                                 У ДІТЕЙ Є ОСОБЛИВОСТІ:


1. не великі запаси глікогену в м’язах і печінці (у дорослих це 500-600 гр, у дітей 50-70 гр.)
2. інтенсивніше відбувається обмін речовин;
3. низька активність ферментів підшлункової залози (зростає з розвитком дитини)
4. не “стабільний” рівень глюкози в крові.

Тепер трохи заглибимося, як це розвивається.
У дитини виникає ПІДВИЩЕНА потреба в енергії (перезбудження, перевтома, хвороби, голодування і т.д.) Перше джерело, з якого дитина отримує енергію – ГЛЮКОЗА в КРОВІ. Але вистачає її на лічені хвилини. Потім організм дитини звертається на інше джерело – ГЛІКОГЕН, який знаходиться в м’язовій тканині і печінці. Але і цього джерела вистачає на кілька годин. Потім організм звертається до «важкої артилерії» – ЖИРІВ. Вони не можуть відразу перетворитись у необхідну енергію, а спочатку утворюються проміжні речовини. Їх ще називають кетонові тіла (ацетон, ацетооцтова і бета-окімасляна кислоти). Якщо кетонових тіл утворюється мало, то вони встигають повністю утилізуватися тканинами (м’язи, серце, мозок). Якщо ж їх багато – тоді вони починають виводитися нирками, легенями і кишечником.

Давайте зробимо перші логічні ВИСНОВКИ:
1) ацетон це не хвороба, а особливий стан організму дитини, який росте, внаслідок дефіциту глюкози;
2) АЦЕТОН розвивається, коли починають розщеплюватись жири і утворення кетонових тіл є більшим, ніж організм може переробити.

ацетон у дітей

                                                       ЯК ВИЯВЛЯЄТЬСЯ АЦЕТОН?

При підвищенні рівня кетонових тіл в крові дитини вони:
дратують блювотний центр головного мозку, і виникає блювота;
– дратують оболонки шлунково-кишкового тракту і виникає біль в животі (частина кетонових тел виводиться через кишечник);
– пригнічують центр голоду і дитині не хочеться їсти.
Виникає перше замкнуте коло – блювота призводить до втрати рідини. Логічними діями мами буде давати дитині багато пити, але рясне пиття провокує блювоту, що знову призводить до втрати рідини.
Друге замкнуте коло – дитині потрібна енергія, яку вона може отримати з їжею (вуглеводи), але апетиту немає, і дитина починає голодувати. Це призводить до розпаду жирів і ще більшого утворення кетонів, які пригнічують апетит.
Якщо не розірвати ці замкнуті зв’язки, які підсилюють однин одного, то стан дитини починає різко погіршуватися.

Підтвердження цього стану.
З огляду на те, що ацетон потрапляє в кров, одним з найбільш ранніх проявів буде «запах ацетону» в повітрі, що видихається. Відразу хочу Вас попередити – це не такий запах як істинного ацетону, який використовується для зняття лаку і інших цілей. Він нагадує запах прілих яблук, «перегару» або кислої капусти. Також такий же запах має і сеча дитини.
Оскільки на нюх покладатися не можна, для 100% підтвердження використовують спеціальну ТЕСТ-СИСТЕМУ на ацетон у вигляді смужок. Як ними користуватися – ви берете одну смужку і опускаєте в горщик або іншу ємність з сечею дитини. Також можна попросити дитину просто попісяти на смужку. Якщо через 3 хв смужка змінить свій колір з білого на фіолетовий, то у дитини ацетон. На упаковці тест-системи є шкала, де ви можете порівнювати колір і відповідно ступінь ацетону (від + до ++++).

ацетон у дітей

                                                               АЛГОРИТМ ДІЙ


Звичайно, найкраще лікування це профілактика. Тому обов’язково найперший крок – дати дитині після фізичного або емоційного навантаження, на початку розвитку хвороби (ГРВІ, бронхіт і т.д.) глюкозу у вигляді рідини (солодкий чай, компот) або таблеток (глюкоза з аскорбіновою кислотою) або льодяників (НЕ шоколаду, оскільки там багато жиру).
Якщо ж цей момент вже упущений і у дитини є запах ацетону з рота або тест-смужка позитивна (+, ++), але ще немає блювоти, тоді глюкоза у вигляді рідини (10% у флаконах або 40% в ампулах). Також можна дати пити відвар з родзинок (1 с / л на 200 мл окропу, запарити і настояти 1 годину) або компот із сухофруктів.
Якщо ж у дитини ацетон ++, +++ і є блювота, тоді необхідно давати мінімум рідини (50-100 мл) яка містить високу концентрацію глюкози. Для цього використовують 40% розчин глюкози в ампулах. Ампулу відкривають і наливають розчин в чайну (5мл) або десертну (10 мл) ложку і дають дитині. Досить 2 ампул на 1 раз. Повторити потрібно через 2-3 рази на день. Для запобігання блювоти використовують Осетрон (ондансетрон) у вигляді ін’єкцій. Можна вводити до 3 разів на добу.

                                                                ВАЖЛИВО !!!


Поїти дитину потрібно між нападами блювоти. Якщо ж блювота постійно – спочатку метоклопрамид і через 10 хв поїти.
Якщо ж ацетон ++++, є блювота (3-4 рази) і дитина п’є – тоді можна поїти (регідратаційна терапія) в домашніх умовах.
Якщо ж у дитини ацетон ++++, блювота і вона не може пити, тоді краще відразу їхати в лікарню, оскільки єдиним можливим методом введення глюкози є внутрішньовенне введення (крапельниця з 10% глюкозою).

ацетон у дітей     

                                                                   ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ:


а) дитина повинна отримувати саме глюкозу, оскільки вона дуже швидко всмоктується зі шлунка в кров. У природі, найбільш швидкозасвоювана глюкоза знаходиться в родзинках і її ще називають винний цукор або декстроза. Фруктоза і інші цукри всмоктуються в рази довше і це призводить до втрати часу і неефективності проведених заходів;


б) рідина, в якій знаходиться глюкоза, повинна мати таку ж температуру як тіло дитини, тому що організм не витрачає час на її нагрівання і рідина відразу всмоктується;


в) поїти дитину потрібно, але тільки не багато і невеликими порціями (2-3 ковтки або 1-2 чайні ложки) кожні 5-10 хв. Критерій, що проведені заходи ефективні – дитина пісяє кожні 1,5-2 години;


г) поїти потрібно протягом дня і при тому ацетон буде знижуватися (іноді до повного «0» – біла смужка).
Але після нічного сну (не п’є в цей час), ацетон може підніматись назад.


Коли потрібно бити ТРИВОГУ і відразу звертатися з дитиною в лікарню:
1) суха мова;
2) плач без сліз;
3) немає сечовипускання більше 6 годин,
4) не п’є.

Дієта при ацетонемічному синдромі:
а) ВИКЛЮЧИТИ з раціону:
– всі жири, особливо рослинні, і риб’ячий жир, в структурі яких багато ненасичених жирних кислот;
– бульйони м’ясні і рибні, холодець;
– субпродукти;
– бобові: горох, сочевиця, квасоля;
– всі продукти, в складі яких є барвники, харчові добавки, підсилювачі смаку: майонези, кетчупи, чіпси, ковбаси та інші копченості;
-всі кисломолочні продукти: йогурт, кефір, ряжанка і т.д .;
– кислі овочі та фрукти: апельсини, ківі, помідори, баклажани, шпинат, варена капуста;
– всі напої, що містять кофеїн і шоколад;
– здоба і хліб.
б) ДОДАТИ в раціон:
– всі види каші (без масла), крім манної;
– рідина у вигляді компоту з родзинок або узвар (з сухофруктів);
– солодкий чай.
Важливо пам’ятати, що не потрібно змушувати дитину їсти, те що Вам здається правильним !!! Спочатку дайте енергію у вигляді легкозасвоюваної глюкози у рідині, і тільки потім вже іншу їжу.

МІФИ в які Вас змушують вірити:
1) Кока-кола (інші солодкі газовані напої) дуже добре допомагає при ацетоні. Допомагає кількість цукру, яке знаходиться в напої, але негативний вплив (барвники і консерванти) більше.
2) Ацетон це хвороба. Немає і Ви вже знаєте чому.
3) Допомагає шоколад. Ні, оскільки в шоколаді дуже багато жирів, які заборонені при ацетоні у дітей !!!
4) Потрібно багато пити рідини за короткий час. Ні, оскільки це призведе до блювоти. Потрібно давати невеликими порціями (5-10 мл) і часто (швидко всмоктується).
5) Дитина повинна поголодувати. Ні, потрібно виключити жирну їжу і дати легкозасвоювані вуглеводи, оскільки голодування призведе до ще більшого посилення ацетонемічного синдрому.
6) Якщо виник ацетон, то дитина вже хвора на цукровий діабет. Ні, оскільки тільки 3-5% дітей з ацетонемічний синдром мають ризик розвитку ЦД і для того, що б бути спокійним потрібно здати аналіз крові на глюкозу.

Дочитавши до кінця, Ви стали експертом в сфері надання первинної допомоги дитині при ацетонемічному синдромі і тепер з легкістю з ним впораєтеся, якщо виникне така необхідність.

, , , , , переглядів: 9 261

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *