За кордон з малюком: можна чи ні?

16.06.2017

За кордон з малюком: можна чи ні?

Як проходить відпустка якщо в родині немовля? Особливо, коли хочеться з’їздити на море в іншу країну, так хочеться покупати крихту в морі або здійснити сходження на гору з малюком за спиною. Тим більше, ви майже впевнені, що в літаку ваша дитина буде спати весь переліт.
Які рекомендації батькам з маленькими мандрівниками можуть дати лікарі? З якого віку можна вивозити дитину далеко від дому? Коли і як це правильно зробити? Розповідає лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук, Юрій Олександрович Жигарев.
Лікарі рекомендують дитину до 3 років не вивозити в інші кліматичні зони. Тому, що навіть дорослій людині адаптуватися до чужого клімату або іншого часового поясу часом буває складно. Не говорячи вже про немовлят і дітей молодшого віку, в яких адаптаційний механізм працює слабо, акліматизація триває довше і проходить складніше.


Що таке акліматизація?
При переїзді в інші кліматичні зони та часові пояси в малюка може статись адаптаційний зрив. Проявляється він млявістю, слабкістю, примхливістю, дратівливістю дитини, може підвищуватися температура. Це не прояв інфекції – просто реакція маленького організму на стрес. Але про інфекції теж не забуваємо. Будь-яка поїздка – це підвищений ризик привезти додому інфекції, притаманні регіону. «Винуватцями» захворювання можуть стати «інша» вода і «інша» їжа в регіоні поїздки, безліч людей, з якими малюк контактує в аеропорту або на вокзалі. Там, де дорослий не захворіє, дитина обов’язково «зачепить».
Діти більше схильні до зараження, оскільки ще не хворіли багатьма інфекціями. У них поки немає захисту – імунітету проти багатьох мікробів і вірусів. Тому поїздка з малюком часто закінчується інфікуванням дитини, нехай навіть банальним ГРВІ або кишковою інфекцією. І не тільки в силу особливостей дитячого імунітету. Це ще і гігієна. З маленькою дитиною «вчити» правила гігієни дуже складно. Адже доросла людина і так розуміє, що не можна тягнути все в рот, смоктати пальці, кусати немиті овочі або фрукти. Встежити за дитиною в цьому сенсі практично неможливо. Хвилина – і він уже напився води, обсмоктав пальці, облизав лавку або поцілував місцеву дворнягу. Не варто забувати, що інфекції, кишкові або ГРВІ в різних країнах відрізняються. Наприклад, мікроби кишкової палички або та ж сальмонела в Латинській Америці зовсім інші, ніж у нас в Україні. І, відповідно, імунітету до них ні у дитини, ні у дорослої людини ще немає. Отже, ймовірність зараження велика.
Що потрібно знати про екзотичні країни?


Що стосується екзотики, то є дуже багато тропічних інфекцій і інвазій, які небезпечні не тільки для дітей, але також для дорослих. Головний страх, якщо говорити про тропічні країни, – це жовта лихоманка. Проти цієї інфекції в арсеналі медиків є вакцина. Тому, якщо ви плануєте таку поїздку, то бажано за місяць або навіть раніше, прийти на консультацію до інфекціоніста, отримати щеплення і знати, що ви й ваша дитина захищені від цієї інфекції.
У багатьох країнах Африки, Азії, Латинської Америки поширена малярія. Якщо немає профілактики, для нашої людини є практично 100 відсоткова ймовірність заразитися, адже імунітету проти інфекції у нас немає. Для профілактики зараження призначають препарати, які досить токсичні для дитини, особливо молодшого віку. І, хоча в Африці ці ліки призначають навіть маленьким дітям, без крайньої потреби піддавати дитину ризику нема потреби. Вакцина від малярії тільки недавно з’явилася, і її ефективність ще недостатня. Тому, якщо ви вивозите дитину в ендемічний щодо малярії регіон, то будьте готові до того, що дитина залишається практично беззахисною перед інфекцією. Максимум, що можна зробити – це використовувати сітки та репеленти.
Маленькі діти особливо уразливі для цієї інфекції. За даними ВООЗ, 70% всіх випадків смерті від малярії в Африці – це діти до 5-ти років. Найбільше осередків малярії в африканських країнах, розташованих на південь від Сахари.
Є небезпека захворіти на малярію в країнах Латинської Америки, в Індії, в багатьох азіатських країнах. Серед колишніх республік Радянського Союзу, малярія поширена в Азербайджані. В Єгипті урядом проведена величезна робота по викоріненню малярії. Тому ця країна зараз – одна з найбільш сприятливих країн Африки по туризму. Можна обережно спробувати з’їздити сюди з дитиною після трьох років.
Небезпечні екзотичні країни й глистовими інвазіями. Є певні види глистів, які в наших кліматичних умовах не живуть. Це тропічні шистосомози та філяріози – їх дуже багато різновидів. Шистосоми живуть в неочищеній воді місцевих водойм. Зараження цими гельмінтозами відбувається при купанні. Філяріози переносяться москітами, комарами й вошами. Тому є таке правило: якщо вас щось кусає в тропічній країні, не важливо – москіт, комар або муха цеце, – терміново зверніться до лікаря. І перш, ніж брати з собою немовля – потрібно сто разів подумати, чи є сенс ризикувати життям і здоров’ям крихітки.
Рекомендації батькам малюків, які планують подорож.
У кожній країні є свої особливості в плані інфекцій. Якщо ви плануєте якусь поїздку заздалегідь, чітко знаєте, куди їдете, в який сезон, в яку країну, то до від’їзду відвідайте інфекціоніста. Спеціаліст проконсультує як себе вести, щоб уникнути неприємностей, розповість, які там можуть бути інфекції, як від них можна захиститися, чи потрібно щеплення або профілактика і так далі. Всі ці поради стосуються дорослих і дітей старше трьох років. Дитину привчаємо до виїздів з дому поступово.
Є народна традиція – маленьких діток-немовлят нікуди не виносити, гостей не запрошувати, в людні місця з ними не ходити. Таким чином ми отримуємо домашню дитину, яка не ходить в садок, рідко буває в гостях. І якщо такого малюка раптом повезти за тисячу кілометрів, то ясно, що стрес для організму крихти буде величезний. Тому виїжджаємо з дитиною максимум до бабусі в село або на дачу. Спочатку вивозимо на вихідні. Якщо все нормально, можна взяти його з собою в поїздку по Україні. Якщо дитина нормально реагує, звик до подорожей і швидко адаптується, можна планувати більш тривалі й далекі подорожі. Якщо ж ви поїхали просто на море, припустимо, в Одесу на тиждень, і він потім 2 тижні «відходить», то чи варто його везти кудись далі та надовго? Правильно буде почекати, поки малюк подорослішає і зміцніє.
Які симптоми повинні насторожити маму після приїзду?
Подорож позаду, ви вже вдома, а малюк млявий, плаксивий, не грається, погано їсть. Так у дітей може проявлятися адаптаційний стрес. Але з такими ж симптомами може протікати й інфекційна хвороба. В цьому випадку потрібно стежити за стільцем малюка. Звертати увагу на консистенцію, запах, колір фекалій. Будь-які порушення (діарея або просто почастішання стільця) – це привід проконсультуватися з лікарем. Це не завжди інфекція, але кишковою інфекцією дуже легко заразитися з маленьким мандрівником.
Друге, на що мама повинна звернути увагу – це підвищення температури тіла дитини. У дітей терморегуляція слабка, температура може піднятися у відповідь на спеку і на стрес. Але, якщо ви вже три дні вдома, а температура як і раніше підвищена – це вже серйозний привід для занепокоєння.


Батьків повинні налякати будь-які укуси комах на тілі дитини. Особливо ті, які дивно проявляються. Припустимо, є сильне почервоніння в місці укусу або шишка, якесь здуття, збільшення лімфатичних вузлів поблизу. Це привід терміново зв’язатися з лікарем.

, , , , , переглядів: 985

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *